
Jag tyckte att den var billig (förstod inte då att den inte var av mässing) och i korgen plockade jag med mig några reservstrumpor och något, som det påstods, lämpligt bränsle också (mins inte längre märke eller så). Väl hemma tändes den upp, - jo den funkade direkt och vilket ljus, helt bländande bra

Men strumporna var oerhört känsliga, - det gick knappt ens att flytta lampan utan att glödstrumpan föll i bitar. En dag flög belsebub i mig och jag ville prova snabbstarten också . . . med påföljd strumpan föll av (förstås) och glaset sprack. Då inga reservglas fanns att få på Jula och det värsta suget stillats just då ställdes lampan undan.
. . . tills i augusti i år när jag snubblade på den igen. Begäret kom åter och på Blocket hittade jag en Optimus 350, bucklig och ful men väl fungerande! Sen dess har den varit tänd minst 5 av veckans 7 dagar . . och även inspirerat till fler köp (som det berättas om i andra länkar).
Så småningom började jag, lite nostalgiskt, undra om det inte skulle kunna gå att få igång den där Santraxen . . oxå? Jag (eller snarare kompisarna här på forumet) har ju efterhand lärt mig lite mer om hur man gör och var jag kan få tag på delar . . så kanske, kanske.
Förkromningen var väl aldrig särskilt tjock och har schangserat en hel del. Minst en halv deciliter rostflagor, delar av lödstänger och annat skräp kom ur tanken efter att jag skakat om i den med ett gäng småmuttrar . . typ så länge armarna orkade. Godset som är kvar är nog ganska tunt på sina ställen . .och det skulle kanske behövas lite tanksealer

Förgasaren har blivit glödgad och urkratsad, - men det fanns inte speciellt mycket sot i den. Återmontering och täthetsprov visade att packningarna i påfyllningslock och backventil behövde bytas, - men i övrigt var den tät.
I går satte jag så på ett nytt "Butterfly 500 - 600 CP" glödnät och tände upp den.

. . . men till min stora besvikelse vill den inte fungera riktigt. Gasen kommer stötvis, pulserande och brinner i stötarna utanför glödnätet.

* Jag har provat att förvärma mera och även att stödvärma förgasaren med gasolbrännaren - har ingen som helst effekt.
* Jag har försökt öka / minska avståndet mellan munstycke och blandningsrör - mycket liten effekt.
* Jag har försökt rikta och ensa gasblandare och munstycke - ingen effekt.
* Jag har kollat att flamspridare med mera är åtdraget - ingen effekt.
* Jag har kollat att jag inte hällt fel bränsle i lampan (Biltemas soppa)
Lampan fortsätter sitt flämtande och vill inte lysa . .
Just nu har jag idetorka

Någon som kan hjälpa till med råd eller ideer om vad som kan vara fel?