Hemgjord lykta att användas på fotogenkök.

Användarens profilbild
Christer
Inlägg: 292
Blev medlem: ons 31 mar 2010, 17:54

Hemgjord lykta att användas på fotogenkök.

Inlägg av Christer »

Jag var lite uttråkad för någon vecka sedan eftersom det regnade och jag var ledig, så jag fick för mig att jag skulle prova att göra en av de där lykttillsatserna som Primus och Radius gjorde åtminstone på 20-talet.
Om ni kollar nästan längst ner i den här katalogen från 1922 på CCS så förstår ni vilken jag menar.

Jag vet inte hur den är uppbyggd eftersom jag aldrig sett någon i verkligheten, så det fick bli trial and error. Det enda som framgår är väl att den bara placeras på kök med den där klockformade brännaren efter att man tagit bort lågformsplattan, samt att den använder en upprätt, hård glödmantel.

Enklaste brännaren för stående ljusmantlar är de tidaga Lux-typerna som bara har en kompakt liten sak där den förgasade fotogenen sprutas in underifrån, så jag utgick från en sådan. Jag tog faktiskt loss brännaren från en gammal Lux DH och höll över gasstrålen från ett Radius 20 för att kolla hur det blev, och det såg rätt bra ut så jag bestämde mig alltså för att i princip tillverka en Luxlampsbrännare som passade fint i brännaren på min Radius 20.
alla delar.jpg
alla delar.jpg (32.68 KiB) Visad 7085 gånger
delvis ihop.jpg
delvis ihop.jpg (41.78 KiB) Visad 7085 gånger
ihop.jpg
ihop.jpg (35.27 KiB) Visad 7085 gånger

Största problemet insåg jag skulle bli att få förgasningen till att fortgå efter förvärmningen.
Jag måste ju ha en hållare till glödnätet, så jag såg till att denna blev tjock och hade god metallisk kontakt med hela brännarenheten. Tanken var att den skulle fungera som värmetransportören som ni kan se på Tito-Landilampor och vissa från HS. T.o.m. den absolut första Luxlampan nyttjade en tjock kopparpinne inne i lågan för att transportera ner värmen till förgasaren.
Det sket sig dock i mitt fall! Det räckte inte på långa vägar med den värmen som kunde ledas ner ifrån lamplågan till kökets förgasare med bara termisk överföring i metalldelarna. Därför offrade jag lite av bränslet till att slicka brännarklockan, precis som det gör när det används som just ett kök. Jag använde bara inte lika stor del till detta. Det mesta går fortfarande rakt upp i en snygg, konisk bunsenlåga för att värma glödnätet på rätt sätt. Och det funkade över förväntan!
Det är fortfarande en del orange kvar i bilderna nedan, men så är det alltid när man "bränner in" nytillverkade mässingsdetaljer. Det försvann sedan, och höll en blå fin färg.
kon.jpg
kon.jpg (31.21 KiB) Visad 7085 gånger
Här ser ni "sekundär-lågorna" nedanför själva huvudbrännaren, vars enda syfte är att bibehålla förgasningsprocessen längre ner i kökets förgasare:
varmhallning.jpg
varmhallning.jpg (28.56 KiB) Visad 7085 gånger

Sedan var det ju bara att smacka på en Aladdinmantel (den mindre modellen!) och starta upp:
monterad1.jpg
monterad1.jpg (46.23 KiB) Visad 7085 gånger
monterad2jpg.jpg
monterad2jpg.jpg (40.84 KiB) Visad 7085 gånger
utanbur.jpg
utanbur.jpg (25.48 KiB) Visad 7085 gånger
Funkade faktiskt ofattbart bra. Inget jätteljus, men det är också en liten mantel så mer är inte att begära.
Dessutom ganska tystlåten.

Hoppas detta kan ge flera inspiration att göra roliga tillbehör!
/Christer
Senast redigerad av Christer den tor 12 aug 2010, 19:46, redigerad totalt 1 gånger.
Användarens profilbild
Christer
Inlägg: 292
Blev medlem: ons 31 mar 2010, 17:54

Re: Hemgjord lykta

Inlägg av Christer »

För att göra hela mojängen något sånär lik originaltillbehöret så gjorde jag förresten även en skyddsbur. Jag hade ingen så liten glascylinder, och inte heller något glimmer, så det fick bli en i rostfritt nät istället. Ungefär som på vissa av de moderna gasollamporna eller vissa karbidlyktor.
Och apropå karbidlyktor! Det är knappast någon tvekan var Primus har tagit den översta delen - huven - ifrån. Helt klart globhållaren från de överblivna karbidlamporna efter första världskriget.
Kolla bara i katalogen och jämför. Jag slaktade givetvis en gammal karbidlampa på denna detalj, och satte den upp och ner överst på nätrullen. I botten fick det bli en tunn rostfri plåt. Jag hittade en med exakt lagom stort falsat hål i mitten som stöd mot brännarklockan. Det var bara till att sickla upp en stödkant till själva buren så var den detaljen också klar:
forvarmning.jpg
forvarmning.jpg (31.25 KiB) Visad 7083 gånger
innis.jpg
innis.jpg (33.32 KiB) Visad 7083 gånger

Är det någon här som har Primus riktiga lykttillsats? Det hade varit väldigt intressant att få se några detaljbilder på den i så fall!
Jag är främst nyfiken på hur de löste problemet med att få förgasningen att fortsätta.
Även Radius motsvarande kunde vara kul att se, men den var väl främst gjord för bensinköken, så det är inte riktigt samma grej.

/CC
Användarens profilbild
jukka_t
Webbplatsadministratör
Inlägg: 1537
Blev medlem: lör 27 mar 2010, 08:41
Ort: Göteborg

Re: Hemgjord lykta att användas på fotogenkök.

Inlägg av jukka_t »

.

Klart snajsigt bygge!, och dessutom väldigt lik orginalet...

Fred Kuntz kan säkert fixa ihop ett glimmerglas till dig...

SL!
Jukka
Användarens profilbild
Christer
Inlägg: 292
Blev medlem: ons 31 mar 2010, 17:54

Re: Hemgjord lykta att användas på fotogenkök.

Inlägg av Christer »

Tackar, tackar! :oops:

Jag har faktiskt tänkt att beställa lite glimmercylindrar från honom i närmaste framtiden, så det kan ju faktiskt vara läge att kolla om han även kunde fixa en pyttecylinder som den här.
Fast jag tror inte jag vill lägga några större pengar på det.
Det var mest en kul grej jag fick för mig, och den hemgjorda lykttillsatsen lär ju inte bli speciellt väl använd eftersom det finns många riktiga lyktor att nyttja...
Det vore givetvis helt något annat om det hade handlat om en originaltillsats!
Användarens profilbild
stepside55
Webbplatsadministratör
Inlägg: 727
Blev medlem: lör 27 mar 2010, 13:30
Ort: Svartö

Re: Hemgjord lykta att användas på fotogenkök.

Inlägg av stepside55 »

Jättefin, den här lampan kan du vara stolt över.
Tycker den är supertuff, jag är svag för olika tillbehör, tycker det är den mest fascinerande biten.
Det är väl trevligt att ha nåt lysande du gjort själv. Roligt med folk som lyckas med egna ideer. Själv är jag inte kreativ nog till det, och skulle jag väl komma på en ide, så är jag inte praktisk nog för att genomföra den.

mvh
Joakim
Användarens profilbild
Christer
Inlägg: 292
Blev medlem: ons 31 mar 2010, 17:54

Re: Hemgjord lykta att användas på fotogenkök.

Inlägg av Christer »

Tack Joakim!

Jag är faktiskt ganska nöjd med den. Lite förvånad att den fungerade så bra i stort sett direkt. Normalt brukar man få laborera fram och tillbaka ett tag innan man blir nöjd med ett projekt.

Idén var ju inte direkt min eftersom det redan fanns sådana här tillsatser. Jag bara gjorde en egen version av en befintlig grej. :oops:
Men jag är faktiskt lite förvånad att det inte finns någon som har en original lykttilssats i sin samling! Jag postade ju ett inlägg på CCS först av gammal vana, men det verkar inte vara någon där heller som har en sådan.
Synd. Det hade varit väldigt intressant att få se hur de såg ut i verkligheten, och inte bara på en halvvissen kataloginscanning... :cry:

/CC
Skriv svar